Langetravs 11-15
3220 TisvildelejeJeres helt egen naturpark på 23.000 kvm med charmerende historisk sommerhus
Det er i hjertet af Tibirke Bakker, at I nu som noget helt unikt kan blive ejerne af dette charmerende sommerhus, der har sin helt egen naturpark på omkring 23.000 m2, et af de største grundarealer i Tibirke Bakker. Sommerhuset er et historisk, velbevaret stråtækt sommerhus, der er tegnet af arkitekt Ejnar Dyggve i 1917. Alt fremstår med en række gode, originale detaljer som sort træfacade, hvide vinduesrammer, stråtækt tag og lyseblå skodder og døre. Huset er i flere omgange bygget til og moderniseret. Inde som ude fremstår huset yderst charmerende og i en overordentlig god stand med sine originale detaljer. De lyse farvetoner indenfor er nøje afstemt, ligesom en del af møblementet stammer fra den oprindelige indretning og er tegnet af Dyggve.
Plantegning
Stueplan


Mere om boligen
Fantastiske omgivelser
Omring huset er etableret solrige terrasseområder, der er placeret fordelagtigt rundt om huset på den østvendte, sydlige og vestvendte side. Herfra er der udsigt til naturen omkring jer, og fra de lyngbeklædte bakker, der er en del af ejendommen, er der er milevid udsigt over bakkerne, Ellemosen, Danmarks største sø, Arresø og det natur smukke Tisvilde hegn, der støder direkte op til Tibirke Bakker.
Nyd tiden udendørs
I det kuperede landskab med lyngklædte bakker har nuværende ejer etableret græsstier, så I kan gå ture i de smukke bakker, som hører til grunden. Og fra toppen af bakkerne, kan I sidde og nyde udsigten og stilheden, mens solen går ned. I kan også dagligt nyde det rige dyreliv i bakkerne med råvildt, fasaner mv.
Hyggelige indearealer
Det er ikke kun ude, der venter smukke omgivelser, men også indenfor. Huset består af en stor stue med pejs og udgang til de sydvendte og vestvendte terrasser, et soveværelse med udgang til den østvendte terrasse, samt charmerende køkken og badeværelse. På 1. sal er der endnu et soveværelse med skabsgang samt et stort uudnyttet loftsrum, der kan indrettes til beboelse. Ved siden af huset er opført et stråtækt udhus og redskabsskur på 10 kvm, bygget i 1917 samtidigt med huset.
Jyske Bank kan gøre dig klogere på din boligøkonomi

Ønsker du at sælge?
LokalBoligs mæglere kan skabe tryghed omkring salget af din bolig eller ejendom. Find ud af om LokalBolig er det rigtige valg for dig.
Boligens fakta
Økonomi
Info
Andre bygninger
Jyske Bank kan gøre dig klogere på din boligøkonomi
Ønsker du at sælge?
LokalBoligs mæglere kan skabe tryghed omkring salget af din bolig eller ejendom. Find ud af om LokalBolig er det rigtige valg for dig.
Ønsker du at købe?
Med en KøberRådgiver er du sikret en fair og tryg bolighandel, og en rådgiver der varetager dine interesser som køber.






Virtuel tur
Gå på opdagelse i boligen